MÄNGUTERAAPIA

 

Mis on mänguteraapia?

Mänguteraapia aitab neil lahendada emotsionaalseid väljakutseid ja tulla toime erinevate elusündmuste või trauma tagajärgedega. Lapsele lähenetakse mängu ja mänguasjade abil. Öeldakse, et mänguteraapias on mäng lapse keel ja mänguasjad tema sõnad. Mänguteraapias liigutakse ja tegutsetakse lapse tempos, protsess on lapse juhitud, ning laps valib ise endale sobiva vahendi, millega teraapiaruumis mängida tahab. Nii saame tegeleda lapse sees olevate muredega.

Mänguterapeut kasutab terapeutilisi suhtlemisoskusi ja palju erinevaid mängulisust ja loovust soodustavaid vahendeid: liiv, väikesed kujukesed, savi, käpiknukud, joonistamis- ja maalimisvahendid, kostüümid, metafoorkaardid, muusika. Tegevusteks on lugude jutustamine, loov visualiseerimine, liikumine, rollimängud, jne. Nende kaudu aitab  mänguterapeut lastel väljendada oma tundeid, soove, vajadusi ja mõtteid. Laps ei pea enda väljendamiseks õigeid sõnu otsima või kellegi hukkamõistu kartma.

 

Mis vanuses lastele on mänguteraapia mõeldud?

Mänguteraapia on teraapiasuund 3 – 16 aastastele lastele.

See meetod aitab lapsel mängu kaudu mõista oma tundeid ja väljendada emotsioone. Laps õpib ennast austama, kontrollima oma emotsioone, aktsepteerima ja vastutustundlikult väljendama oma tundeid, võtma vastutust ning olema loov probleemsetes olukordades.

 

Millal on abi mänguteraapiast?

  • Kui Sinu lapse elus on toimunud tõsine muutus või kriis nt. vanemate lahutus, lähedase või lemmiklooma kaotus (lein), elukoha muutus ja lasteaia või kooli vahetus.
  • Kui lapsel on mitu kodu ja tal on selle sees raske orienteeruda.
  • Kui Sinu laps on elanud üle õnnetusjuhtumi või haigestunud ja vajab pikaajalist ravi.
  • Kui Sinu lapsel on madal enesehinnang või kui ta on endassetõmbunud, kurb, häbelik, kartlik, ärev, hirmunud, rahutu, vihane, trotslik.
  • Kui Sinu laps käitub agressiivselt nt. karjub, lööb, hammustab jne.
  • Kui Sinu laps on kogenud emotsionaalset või füüsilist vägivalda.
  • Kui Sinu laps on kiusaja või kiusatav.
  • Kui õdede-vendade vahel on rivaalitsemine.

Mänguteraapia seanss

Mänguteraapia ruumis toimuv on kõik konfidentsiaalne. Terapeut hoiab lapsevanemaid toimuvaga kursis. Terapeut jagab informatsiooni juhul, kui see on hädavajalik lapse elule ja tervisele.

Peale teraapiaseanssi on oluline hoiduda liigsetest küsimustest lapse käitumise või toimunu kohta. Lapsel on vaja aega sündmuste analüüsimiseks ja protsessimiseks. Ootame, kuni ta ise on valmis oma kogemusi jagama. Soovime luua lapsele toetava turvalise keskkonna, kus arvestame tema isikliku ruumi ja privaatsusega. 

 

Esmaselt kohtume lapsevanemaga.

Kohtumisel arutame lapse mure, püstitame lapsest lähtuvad eesmärgid, tutvustatakse mänguteraapia olemust, kokkuleppeid ja pannakse paika seansside ajagraafik. Kohtumine kestab 30 minutit.  

Teraapiaseansi pikkus lapsega kestab 30 kuni 45 min (sõltub lapse vanusest ja tema valmisolekust teraapias osalemiseks). Mänguteraapia seanss toimub ilma lapsevanemata. Juhul kui laps vajab esimesel korral lapsevanemat enda kõrvale, siis see on lubatud.

Vastuvõtu aega saab tühistada hiljemalt vastuvõtule eelneval päeval. Hilisemal teatamisel või mitteilmumise korral on klient kohustatud tasuma seansi 50 % väärtuses.

Võlgnevuses olnud klienti teenindatakse edaspidi ainult eelnevate võlgade tasumise järel ja ettemakse alusel.